Potrzeba unifikacji, stworzenia jednolitego systemu prawa w miejsce obowiązujących w dawnych zaborach, w odrodzonym w 1918 roku Państwie Polskim była oczywistą koniecznością. Toteż już w 3 czerwca 1919 r. Sejm Ustawodawczy utworzył tzw. Komisję Kodyfikacyjną, której zadaniem było opracowanie projektów w dziedzinie prawa cywilnego i prawa karnego, obowiązujących na ziemiach polskich.
Proces
Aromatyczne szczepy winogron
Dlaczego zdjęcia biznesowe są ważne? Co odróżnia te dobre od złych? Komu powierzyć zadanie sportretowania naszej kancelarii? Kiedy w ogóle zrezygnować z fotografii na stronie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć wraz z fotografem Radkiem Polakiem z firmy Coolheads, z którą to firmą postanowiliśmy zorganizować specjalną sesję zdjęciową, podczas której sportretowanych zostało czworo naszych koleżanek i kolegów z samorządu (Gerard Madejski, Anita Żołyniak, Paweł Grądzki, Paulina Moździeż). Zdjęcia miały być wykonane zarówno w konwencji biznesowej, jak i lajfstajlowej. Zobaczmy rezultaty wspólnej pracy….
Legal Tech w pytaniach i odpowiedziach to cykl artykułów przybliżających tematykę technologii, która zmienia sposób świadczenia usług prawnych.
Domyślam się, że podczas czytania zadanie to może być trudne do wykonania, ale spróbuj na krótką chwilę zamknąć oczy i pomyśleć, co przychodzi Ci na myśl jako pierwsze, gdy pomyślisz o Tajlandii. Nam od razu przed oczami stają słonie i… miliony uśmiechów. Nie bez powodu.
Był sobie kat
W Bibliothèque Interuniversitaire we francuskim Montpellier przechowywany jest unikatowy manuskrypt justyniańskich „Instytucji” datowany na XV wiek. To bardzo ciekawa księga, gdyż skrybowie nie zawracali sobie specjalnie głowy przepisywaniem glos, zostawiając sporo miejsca na marginesach, dzięki czemu księga udekorowana została kunsztownym ornamentem oraz ilustracjami. Na jednej z nich, umieszczonej pod wywodem poświęconym odpowiedzialności za czyny niedozwolone, znalazło się wyobrażenie pojedynku. Z pozoru nie ma w tym niczego nadzwyczajnego. Wszak pojedynkowanie się stanowiło stały element średniowiecznego pejzażu obyczajowego. Zdziwienie budzą wszakże postacie duellantów. Oto bowiem zakuty w zbroję rycerz potyka się ze… ślimakiem.
Napoleon na cokole, tablicy i wystawie – warszawskie miejsca pamiętne
Na wyrok składa się komparycja, inaczej rubrum, oraz tenor.
Z przyjemnością pragniemy poinformować, iż rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych wdzięcznemu, ale dla wielu niełatwemu tematowi, jakim jest wino. Będziemy się starać przybliżyć podstawowe zagadnienia z nim związane, tak aby przyjemność spożywania wina korespondowała z umiejętnością świadomego wyboru konkretnej butelki, by nie była to wiedza tajemna dla wybranych.
Prawie dwa lata temu pisałam artykuł o stylu inspirowanym latami pięćdziesiątymi. Był to okres, w którym rozkwitała kobiecość, popularyzowany był wizerunek pięknej i perfekcyjnej kobiety. W roli głównej w sesji zdjęciowej, z której zdjęcia okrasiły tekst, wystąpiła moja serdeczna przyjaciółka, nasza koleżanka z izby – Małgosia. Kwintesencja kobiecości. Małgosia była jednocześnie jedną z bohaterek pierwszego artykułu naszego cyklu „Prawo w dobrym stylu”.
Każdy sezon w Klubie Radcy Prawnego obfituje w wizyty wielu wybitnych osobistości. Tym razem mamy za sobą już trzy spotkania z niezwykłym gościem – Witoldem Vargasem. Kim jest ten tajemniczy Boliwijczyk i czemu zainteresował się akurat kulturą słowiańską?
W minionym roku Krzysztof Wiśniewski, radca prawny, członek Klubu Radcy Prawnego działającego przy OIRP w Warszawie, wydał swój tomik wierszy pt. „Z przeproszeniem Prawdziwych Poetów”. Przedstawiając krótką historię powstania książki, zachęcamy do lektury twórczości mecenasa Wiśniewskiego.
Publiusz Owidiusz Nazon
I cz. artykułu poświęcona jest opisowi bytności cesarza w Warszawie.
Efekt pierwszego wrażenia Ocena nowo poznanych osób jest procesem trwającym zaledwie kilka sekund. Dzieje się to poza naszą świadomością. W tak krótkim czasie rodzi się opinia, czy dana osoba jest w naszej ocenie wiarygodna, inteligentna, dominująca, odważna, czy jest człowiekiem sukcesu. Pierwsze wrażenie kształtuje się na podstawie komunikatów niewerbalnych, takich jak wygląd i mowa ciała.
Legal Tech w pytaniach i odpowiedziach