Artysta też człowiek. Swój honor i poglądy ma (albo nie). Malarze, poeci, publicyści wobec historii, polityki, nędzy i namiętności czasami są bezsilni. Gdy biorą jednak sprawy w swoje ręce, kończy się to albo skandalem, albo na ławie oskarżonych.
„Żadnej idei nie da się zabezpieczyć przed zmianami znaczenia” zauważa Carl Schmitt w monografii „Nomos ziemi”. Ofiarą tego procesu padły również myśli Ottona von Gierkego.
Wśród nadprzyrodzonych towarzyszy ludzkiej niedoli lub – jeśli ktoś woli racjonalistyczne podejście – alegorii, istnieje jedna postać, której do Temidy bardzo blisko. To znana nam z ludowych podań i opowieści Śmierć.
Stosunkowo często stosowany przymiotnik arbitralny
Grzech czwarty. Acedia - Nieunikanie konfliktu interesów
Rok 1945 – nowa Polska, nowe granice, nowi przywódcy, nowe porządki, nowe elity… Jaka będzie ta nowa Polska i czy w ogóle będzie Polska? Kto i jak będzie rządził?
W niniejszym reportażu podzielę się z Państwem własnymi doświadczeniami, przemyśleniami oraz spostrzeżeniami związanymi z wyprawą na dwa pięciotysięczniki.
Podziemna Warszawa istnieje. Swoich tajemnic nie powstydziłaby się nawet przed samym Paryżem. Zwłaszcza tych historycznych grot i lochów z XVIII i XIX wieku.
Promittere to po łacinie „przyrzekać”, więc compromittere to „przyrzekać razem, wspólnie”. Piękna sprawa.
Grzech trzeci. Ira - Przekroczenie granic wolności słowa i pisma
Najpowszechniej uznawaną i czczoną wartością jest wolność. Nikt nigdy nie przeczył, że jej brak godzi w poczucie godności zarówno jednostek, jak i całych narodów.
Wokół postaci profesora Juliusza Makarewicza, giganta polskiej nauki prawa karnego i współtwórcy kodeksu karnego z roku 1932, narosło na przestrzeni lat wiele mitów. Do powstania części z nich przyczynił się on sam.
Temida zmienną jest. Jej urok pozwala nam marzyć o świecie raz na zawsze równym i prawym. Sama bogini, jako dobra gospodyni gmachu sprawiedliwości, dokonuje wszelkich starań, byśmy mogli wygodnie zasiąść w rzeczywistości, gdzie jest dużo przestrzeni na swobodny ruch, gdzie nie musimy slalomem omijać stosów przeszkód na drodze czynności dnia codziennego, gdzie nie ma miejsca na przemoc i gdzie panują jasne zasady dla wszystkich współlokatorów.
To mięciutkie słowo jest oczywiście regularnym rzeczownikiem odczasownikowym od domniemać, ale same słowniki mówią, że ten czasownik nie jest używany, a bardzo rzadki bywa niby-zwrotny czasownik domniemać się.
Grzech drugi. Superbia. Niedochowanie staranności przy wykonywaniu czynności zawodowych.
Car był w Polsce niepopularny. Był też człowiekiem, który dziwnie mało dbał o tę popularność, palcem by nie ruszył, aby zmienić zdanie opinii publicznej o sobie.
W dobrym tonie pozostaje rozpoczynanie wywodów poświęconych prawu cywilnemu od zagajeń w rodzaju: „już Rzymianie…” bądź „już w prawie rzymskim…”.
Po wyzwoleniu Warszawy, w styczniu 1945 roku, na placu Piłsudskiego pojawili się polscy żołnierze, którzy wśród ruin rozpalili ognisko z resztek futryny pałacu Saskiego i wystawili przy Grobie wartę honorową.
Słowo mediacja bierze się od słowa medium, czyli „środek”.
Grzech pierwszy. Luxuria - Niezachowanie tajemnicy zawodowej.