Udostępniamy Państwu łamy naszego samorządowego pisma, by informować społeczność radcowską o pojawieniu się pozycji książkowych autorstwa naszych samorządowych kolegów.
„Wokół była Warszawa dźwigająca się ze zgliszcz jak leżący na dnie szlamowatego leju śmiertelnie ranny człowiek, który uśmiecha się okrwawionymi wargami, gdyż wie, że przeżyje – swą nędzę, brud i rany”. Tak sytuację Warszawy, po której przeszedł wojenny walec opisywał Leopold Tyrmand.
Dla gramatyka, ale chyba i dla każdego ucznia, póki jest uczniem, orzeczenie to ‘główny element zdania’. Orzeczeniem orzeka się o innym ważnym elemencie, podmiocie, ale to właśnie orzeczenie o zdaniu stanowi: bez orzeczenia nie ma zdania, są tylko jakieś jego równoważniki, są wyrażenia.
Nieprzejednane stanowisko średniowiecznego prawa kanonicznego wobec pobierania odsetek od pożyczek oparto na solidnym teologicznym fundamencie. Wszak już w Ewangeliach znalazł się postulat, by pożyczać, nie spodziewając się niczego w zamian.
Gdzieś w Polsce przedrozbiorowej dwóch miejskich pachołków prowadzi do ratusza Jana. Tym razem sądzony będzie na gardle. Nie da się kolejny raz uratować skóry, na której Temida już wielokrotnie piętnami zapisała wyrok: „Daruję ci życie po raz ostatni”.
Rozporządzenie to regularny rzeczownik od czasownika rozporządzić.
U zarania niepodległości, w 1916 roku władze miejskie Warszawy przyjęły „Szkic wstępny planu regulacyjnego m.st. Warszawy” autorstwa Tadeusza Tołwińskiego, co spowodowało powiększenie stolicy z 3,3 do 11,5 tysiąca hektarów.
Cud narodzin, w porównaniu do innych cudów, zdarza się dość często. Pomimo jego naukowego wyjaśnienia, dość młodego z perspektywy dziejów ludzkości, pozostaje cudem do dziś, przynajmniej w przenośni, bo przecież wiadomość o przyjściu na świat nowego członka rodziny czy społeczności, przyjmowane jest z największą radością.
Radcowski Ośrodek Pomocy Pro Bono przy OIRP w Warszawie działa już od ponad dwóch lat, a liczba osób, które mogły dochodzić sprawiedliwości właśnie dzięki stołecznym radcom prawnym stale rośnie. Prężny rozwój Ośrodka i uznanie w oczach osób potrzebujących i organizacji społecznych pozwala zadać pytanie, na jakim etapie obecnie znajduje się pionierski projekt Izby warszawskiej i w jakim kierunku będzie się rozwijał.
Wideorozmowa lub wideokonferencja przez komunikator jest równie ważna jak rozmowa z uczestnikami siedzącymi z Tobą wokół jednego stołu.
Zgodnie z Ewangelią według świętego Jana pierwszemu cudowi dokonanemu przez Jezusa towarzyszyły nietypowe okoliczności.
W historii znaczeń słowa artykuł mamy połączone podstawowe perspektywy naszego postrzegania świata: postrzegania bytów jako części i całości, jako umieszczonych w czasie i umieszczonych w przestrzeni.
Tych pomników, które chcemy przypomnieć, nikt nie zburzy i nigdy nie będzie kontestował, ponieważ nie wyszły poza formę papierową lub gipsową. Gdyby zostały wybudowane, zmieniłyby krajobraz Warszawy.
Jeśli uważnie wsłuchać się w nasze baśnie i legendy, prześcigające się w opisach urody ratowanych z opresji księżniczek, dość daleko na drugim planie dostrzec można mocno niepokojące, z punktu widzenia współczesnych standardów, postawy i zachowania wobec płci pięknej, nawet ze strony najszlachetniejszych, pierwszoplanowych bohaterów.
Codex to po łacinie „kawałek drewna”: „pień”, „belka”, „kloc”, „deska”. Gdy taką cienką deseczkę pokryło się woskiem, można było na niej rylcem spisywać różne rzeczy, zazwyczaj ważne. Dawne i bardzo dawne techniki piśmiennicze były dosyć niewygodne i mozół pisania, dostępnego niewielkiej liczbie piśmiennych ludzi, sprawiał, że zapisywano rzeczy tylko naprawdę istotne.
W oostatnich latach obserwuję znaczące rozluźnienie ustalonych zasad ubioru oficjalnego, czyli dress code’u. Być może bierze się to z kreowania nowych trendów modowych przez ekscentrycznych stylistów, celebrytów i blogerów, może z większej dostępności na rynku niestandardowych elementów garderoby, a może wreszcie z pragnienia bycia zauważonym w tłumie innych osób. Niestety modny stój nie oznacza stroju eleganckiego, a kontrastowe zestawienia kolorów i ekstrawaganckie dodatki nie służą tworzeniu profesjonalnego wizerunku. Zbyt wyszczuplone garnitury, kolorowe buty i skarpetki w najróżniejsze wzorki nie dodają Panom ani atrakcyjności, ani nie budują ich pozycji zawodowej. Warto tutaj przypomnieć zasadę, że „mniej często znaczy więcej”.
Pierwsze nasuwające się każdemu pytanie: praktykujący radca prawny, a zarazem płodny pisarz. Jak to możliwe?
Na temat czarownic wypowiedzieć potrafią się niemal wszyscy. Dzieci i dorośli, uczeni i ignoranci, zapaleni historycy i miłośnicy fantasy. O tej, jakby nie patrzeć, ikonie kultury, każdy ma rozmaite wyobrażenia, którymi operuje zależnie od okoliczności. Wiedząc co nieco o stosach płonących w czasach inkwizycji, można jednocześnie rozważać zakup na straganie u stóp Łysej Góry garbatej staruszki lecącej na rosochatej miotle.
Kilka ostatnich tygodni sprawiło, że sprawdzone sposoby powitania, jak uścisk dłoni, pocałunek w policzek czy nawet zbliżenie się do pozdrawianej osoby, stanęło pod znakiem zapytania ze względu na szybkie przenoszenie się koronawirusa COVID-19. Dlatego w obecnym artykule chciałbym przedstawić alternatywne sposoby witania się, które są w użyciu w innych kulturach na świecie.
Prezentujemy drugą część badań przeprowadzonych na grupie 1345 radców prawnych należących do OIRP w Warszawie.