Od dawna zwykliśmy sobie wyobrażać, że matka prawa Temida swą funkcję piastuje na całym świecie.
Z czasem, tym podobno jedynym prawdziwym wrogiem człowieka, choć też zarazem i lekarzem, i sędzią, i nauczycielem, mamy różne porachunki.
Powstanie listopadowe i wojna polsko-rosyjska przyczyniły się do znacznych zniszczeń Ogrodu Saskiego.
W życiorysie świętego Franciszka z Asyżu znajdują się dwa epizody, dzięki którym zaskarbił on sobie tytuł patrona zwierząt.
Gdy w Polsce usłyszymy o paralegals, zazwyczaj będziemy mieli na myśli osoby wykonujące zawód w rodzaju asystenta prawnego (takie jest również tłumaczenie angielskiej nazwy zawodu na język polski). Myślimy więc o osobie niewykonującej samodzielnego zawodu.
W najbliższym czasie będziemy się częściej spotykać z naszymi kolegami z pracy, znajomymi i przyjaciółmi, żeby złożyć sobie świąteczne życzenia. Potem usiądziemy z rodziną do świątecznego stołu, żeby wspólnie przeżywać okres Świąt Bożego Narodzenia. Zarówno podczas tych pierwszych spotkań towarzyskich, jak i podczas wspólnego świętowania na stole i w kieliszku pojawi się wino.
Patrząc na gipsową postać z przepaską, mieczem i wagą, zdobiącą półki, gabloty i biurka prawników, na wizerunek Temidy w nagłówkach pism i czasopism, także w tym oto, gdzie te słowa czytamy, warto zadać sobie pytanie – czy mamy do czynienia z boginią, tytanką z greckich mitów, czy ze zwykłą alegorią?
Grzywna ma wiele wspólnego z grzywą, choć to podobieństwo formy raczej dla przeciętnego użytkownika języka polskiego nie łączy się z podobieństwem znaczeniowym.
Nie ma w całej Warszawie miejsca, w którym kumulowałby się tak duży ładunek emocji społecznych i politycznych. Defilady, pamięć narodowa, pomniki burzone, przesuwane, chciane i niechciane. Od czterech już wieków jest to scena licznych spektakli władzy – obcej i rodzimej, miejsce, gdzie odbijają się losy narodu i stan jego ducha. To miejsce, gdzie świętowano, walczono, rozstrzeliwano, a nawet wieszano. Plac Saski.
Anioł Gabriel przekazał Marii z Nazaretu komunikat, który ewangelista Łukasz zrekonstruował następująco: „oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.
„O pieniądzach się nie rozmawia” – niestety, to zdanie pokutuje w naszym wychowaniu, w naszej kulturze, w naszym życiu osobistym i zawodowym.
Zastanawiająca jest czasem różnorodność znaczeń w obrębie tej samej rodziny słów.
Próba przyjrzenia się wymiarowi sprawiedliwości w państwie Inków jest dla mnie podróżą sentymentalną, jako że urodziłem się w Boliwii, kraju, którego tereny wchodziły w skład owego imperium.
Jest 14 czerwca 1934 roku. W sekretariacie gabinetu ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego dzwoni telefon.
Niektórzy go uwielbiają, inni nie znoszą. Jednakże tradycyjny męski dress code przewiduje noszenie krawata nie tylko na specjalne okazje, ale codziennie, jeśli tylko wkładamy garnitur do pracy, czy na spotkania biznesowe, czy też towarzyskie. Warto więc wiedzieć, skąd wziął się ten najpopularniejszy dodatek do męskiej garderoby.
Proceder seksualnego wykorzystywania dzieci jest niestety tak stary, jak stary jest świat. Musiały jednak upłynąć wieki, by najpierw nazwać zachowania budzące dziś powszechną odrazę, a następnie stworzyć prawo gwarantujące maksymalne bezpieczeństwo osobom, które z racji wieku nie były w stanie same o siebie zadbać.
Łacińskie słowo casus oznaczało w odniesieniu do istot żywych ‘upadek, upadnięcie’, a w odniesieniu do rzeczy: ‘uderzenie’, ‘zawalenie się’, a także ‘schyłek’.
Fotografia. Dziś jest dosłownie wszędzie i pod ręką. Gdy sięgamy do jej początków, staje się nieocenionym źródłem wiedzy również o naszym mieście – Warszawie.
W poszukiwaniu granic pomiędzy imperium Temidy a mroczną krainą zabobonu nie sposób nie natknąć się na Forum Iudicum – Kodeks Wizygotów z 654 roku. Dokument ten uważany jest zarówno za arcydzieło sztuki prawniczej, jak i relikt obyczajów ludu dzikiego i koczowniczego, który na przestrzeni kilkusetletniej wędrówki przez Europę zdołał całkowicie zmienić oblicze naszego kontynentu.
Termin „sprezzatura” pochodzi od włoskiego czasownika sprezzare, czyli gardzić. Pojawił się w języku włoskim już pod koniec XV wieku i dotyczył sztuki, która dzięki odejściu od sztywnej formy i hieratyczności oraz wprowadzeniu pewnego dysonansu, miała być bardziej naturalna i swobodna.