Ikonoklazm czy ikonoklasta to słowa bardzo dźwięczne, w których aż kipi od treści. Kryje się w nich coś mrocznego i wyczuwa się, że są one nietuzinkowe.
Odroczenie to pojęcie prawne, prawny termin, odnoszący się do wyznaczonego czasu, czyli… terminu. Gramatycznie to rzeczownik od odroczyć; od odraczać jest odraczanie.
W średniowieczu udało się kanonistom stworzyć dla Kościoła odrębny porządek prawny z ciekawymi rozwiązaniami odnoszącymi się do własności, umów, dziedziczenia itd.
Rok 1648 był symbolicznie graniczny zarówno w dziejach Europy, jak i Rzeczypospolitej, jednak w diametralnie odmienny sposób.
Na przestrzeni wieków powstała nieprzebrana masa tekstów posiadających fundamentalne znaczenie dla tworzenia i stosowania prawa, których autorami nie byli prawnicy.
Wywiad z Katarzyną Krauss – radcą prawnym i przedsiębiorczynią, prowadzącą portal Damosfera.
Na początku lat 80. miały miejsce masowe, społeczne protesty skumulowane na Wybrzeżu, w konsekwencji których powstał zalegalizowany i niezależny od władz PRL związek zawodowy „Solidarność”.
25 kwietnia 2024 r. członkowie Klubu Radcy Prawnego wybrali się do Piotrkowa Trybunalskiego, aby poznać to miasto i jego historię.
24 maja 2024 r. Dziekan oraz Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie mieli przyjemność zaprosić radców prawnych i aplikantów radcowskich Izby warszawskiej na Bal Radcy Prawnego. Goście wydarzenia bawili się w restauracji Forteca Kręglickich przy ul. Zakroczymskiej 12 w Warszawie.
8 czerwca 2024 r. członkowie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie wraz z najbliższymi spotkali się, by spędzić wspólnie czas na wielkim, 22. Pikniku Radcy Prawnego zorganizowanym przez Izbę warszawską. Jak w ostatnich latach, piknik odbył się na urokliwym Ranczu pod Bocianem w podwarszawskich Przypkach.
Słowniki języka polskiego, w tym oczywiście słowniki języków obcych, definiują ją jako „ograniczone prawo rzeczowe” albo jako „ograniczenie tego prawa”.
W dniach 10–14 maja 2024 r. grupa warszawskich radców prawnych w celu realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego udała się do Lizbony na zaproszenie Ordem dos Advogados Portugueses.
Japońskie prawodawstwo dąży do tego, by dorównać europejskim standardom.
Może być wskazówką dotyczącą postępowania, którą dobrze się kierować, ale częściej bywa wytyczną, jak należy postępować.
„Prawo o cenzurze nie jest prawem, tylko środkiem policyjnym. I jest to zły środek policyjny, bo nie osiąga tego, co zamierzono, a osiąga to, czego nie zamierzono”.
Rysunek przedstawiający cnotę sprawiedliwości „Justicia” wchodzi w skład serii „Siedem cnót i siedem grzechów” Pietera Bruegla.
7 września 2023 r., w cyklu „Spacery po Warszawie”, „nasz” przewodnik – pan Artur Sobieszczański zabrał członków Klubu Radcy Prawnego na spacer na warszawskie Jelonki, na Osiedle Przyjaźń. W październiku natomiast postanowiliśmy udać się za miasto. 12 października ponad 30 osób wzięło udział w wyjątkowej wycieczce autokarowej do Skierniewic i Żyrardowa.
Niech ten materiał stanowi zatem kontynuację wrześniowego i kolejną zachętę dla Państwa do kolekcjonowania górskich przygód i dzielenia się nimi z czytelnikami „Temidium”.
Lubycza Królewska to odludzie, przez które przewinęło się pół kuli ziemskiej. Historia, opowieści, podania i legendy tworzą gęstą zawiesinę nad całą okolicą. W jej upalnej ciszy, tak charakterystycznej dla zagubionych na bezdrożach krain, wystarczy zamknąć oczy, by usłyszeć echo całych pokoleń tutejszych kolonów toczących nieubłaganą walkę z naturą i ludzkim żywiołem. Tu nie było spokojnie nawet miliony lat przed pojawieniem się pierwszego człowieka.
Cenzura istniała zawsze i istnieć będzie zawsze – formalna i nieformalna. Państwowo – urzędowa, obyczajowa, religijna, regionalna, właścicielska, związana z poprawnością polityczną czy daną kulturą i obyczajem („to nie wypada”). Jest ta widoczna i ta najgorsza, najbardziej destrukcyjna – niewidoczna, bo – wewnętrzna. Ta w Polsce miała się dobrze. Ale było też tak, że ci, którzy byli na cenzurowanym, stawali się cenzorami, a ci, którzy krzyczeli o wolności twórczej, często odmawiali jej innym. Podążajmy zatem dalej jej śladem…