We wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej (z 9 października 2018 r.) poruszono temat edukacji prawników oraz dostępu do wiedzy teoretycznej i praktycznej. O efektywnych metodach przygotowywania przyszłych prawników do pracy zawodowej mówiła prof. Monika Całkiewicz, Wicedziekan Rady OIRP w Warszawie.
Mamy przyjemność poinformować, że OIRP w Warszawie uruchomiła Radcowski Ośrodek Pomocy Pro Bono. Radcy prawni z Izby warszawskiej zawsze chętnie podejmowali się świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej potrzebującym. Mamy nadzieję, że również i tym razem możemy liczyć na Państwa wsparcie.
Do 26 października radcy prawni mogą zgłaszać się do udziału w programie międzynarodowej wymiany prawników. Projekt przeznaczony jest dla aktywnych zawodowo radców prawnych mających nie więcej niż pięć lat doświadczenia zawodowego.
Ataki hakerskie na sieci komputerowe dotyczą coraz częściej małych i średnich przedsiębiorców, a także kancelarii prawnych. Cyberprzestępczość bierze na cel małe podmioty, które mają mniej zaawansowane strategie, systemy i procedury zapewnienia bezpieczeństwa danych, nie tylko dla osiągnięcia bezpośrednich korzyści, ale też w celu użycia ich systemów, jako bramy wejściowej do systemów większych organizacji, z którymi prowadzą one współpracę biznesową.
Prezydium KRRP z niepokojem przyjmuje doniesienia prasowe wskazujące, jakoby w Ministerstwie Sprawiedliwości toczyły się prace nad przygotowaniem projektu zmian legislacyjnych umożliwiających prokuratorowi zwolnienie z tajemnicy zawodowej profesjonalnych pełnomocników prawnych bez konieczności uzyskania zgody sądu.
W sobotę, 29 września w całej Polsce odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze. W Warszawie do egzaminu na aplikację radcowską przystąpiło 998 kandydatów, z czego 50 procent uzyskało wynik pozytywny.
22 września 2018 r. na posiedzeniu Krajowej Rady Radców Prawnych podjęto Uchwałę w sprawie tłumaczeń nazwy zawodu radcy prawnego, nazw samorządów prawnych, jego organów i jednostek organizacyjnych oraz nazwy „Kancelaria Radcy Prawnego” na język angielski.
Od 26 do 29 września 2018 r. trwa kongres WCBL, zorganizowany przez Izbę Adwokacką w Chicago. Jest to coroczna międzynarodowa konferencja, skupiająca przedstawicieli izb prawniczych z najważniejszych miast świata. Naszą Izbę reprezentuje Wicedziekan Rady OIRP w Warszawie, prof. Monika Całkiewicz, która będzie miała okazje wygłosić swój referat.
W 2018 r. w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 2018 r. odbędzie się w Warszawie Bieg Niepodległości, którego organizatorem jest m.st. Warszawa. W tym roku w związku z obchodami Bieg Niepodległości ma zostać największym biegiem w historii Polski, ponieważ organizator zamierza przygotować się na 25 tysięcy uczestników.
Od 20 do 22 września w Warszawie gościła ponad setka prawników z całej Europy, reprezentujących izby i organizacje zrzeszone w Federacji Adwokatur Europejskich (Fédération des Barreaux d’Europe – FBE), w tym liczni Dziekani i członkowie władz izb członkowskich FBE. Prawnicy wzięli udział w 52. Kongresie FBE. Wydarzenie organizowała Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie wspólnie z Okręgową Radą Adwokacką w Warszawie.
Prawo komunikacji elektronicznej
Ochrona konsumentów w świetle ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej
Europejska inicjatywa obywatelska w świetle zarejestrowanych wniosków
Jak legalnie nie płacić podatków, czyli preferencje podatkowe dla podmiotów realizujących kontrakty dla armii amerykańskiej na terenie Polski
Sprawozdanie z konferencji „Praktyczne doświadczenia po roku obowiązywania „dużej reformy” Kodeksu spółek handlowych” (perspektywa prawno-porównawcza)