Czy etat odbiera niezależność?
opublikowano: 2018-10-31 przez: Mika Ewelina
W najnowszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie oraz Łukasz Oleksiuk, Przewodniczący Komisji ds. Wykonywania Zawodu Rady OIRP w Warszawie, przedstawili zalety możliwości zatrudniania radców prawnych na umowę o pracę.
Przedstawiciele Izby warszawskiej podkreślili, że niezależność radców prawnych nie jest uzależniona od formy umowy, jaką się wiążą z klientem. – Wolność, także od wpływów, jest cechą, którą należy wykształcić i stale doskonalić. Nabywa się ją i posiada bez względu na formę wykonywania zawodu – podkreśla mec. Łukasz Oleksiuk, dodając, że w zachowaniu niezależności mimo umowy o pracę pomaga ustawa o radcach prawnych.
Z kolei Dziekan Rady OIRP przypomina, że wielu adwokatów chcących podjąć zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę wybiera samorząd radcowski – Młodsi adwokaci od wielu lat składają wnioski o wpis na listę radców prawnych bezpośrednio po podjęciu praktyki zawodowej i w ten sposób mogą podjąć zatrudnienie na etacie bez szwanku dla tradycyjnych wartości zawodowych adwokata – podkreśla Włodzimierz Chróścik.
Pełen tekst artykułu „Czy etat odbiera niezależność?” dostępny jest w Dzienniku Gazecie Prawnej, z dnia 30 października 2018 r.
Zapraszamy do lektury!