21.01.2025

Orzeczenie z dnia 4 kwietnia 2022 r. Sygn. akt: D 197/21

opublikowano: 2024-03-22 przez: Więckowska Milena

Orzeczenie z dnia 4 kwietnia 2022 r. Sygn. akt: D 197/21
Orzeczenie jest prawomocne
 
PRZEWODNICZĄCY:      r. pr. Paulina Sibilska
CZŁONKOWIE:                 r. pr. Katarzyna Kosicka-Polak
r. pr. Katarzyna Szwed-Kawka
PROTOKOLANT:              Karolina Szymala
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. po rozpoznaniu na rozprawie […] r. w W. sprawy przeciwko radcy prawnemu M. K. ([…]) obwinionemu o to, że:
nie wypełniła obowiązku doskonalenia zawodowego i nie uzyskała żadnego z 40  wymaganych od radcy prawnego punktów szkoleniowych w cyklu szkoleniowym, który trwał od […] r. do […] r. - czym naruszyła obowiązek dbania o rozwój zawodowy poprzez kształcenie ustawiczne a także obowiązek stosowania się do uchwał organów samorządu radców prawnych,
tj. popełniła czyn z art. 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych w związku z art. 14 ust. 1 i 2 oraz art. 61 ust. 2 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego stanowiącego załącznik do uchwały nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 r. w sprawie Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, w związku z § 7 i § 11 Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku, stanowiącego załącznik do uchwały nr 103/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 11 grudnia 2015 r. w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku (t.j. uchwała Nr 295/X/2018 Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 12 lipca 2018 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku).
 
orzeka:
 
  1. Uznaje radcę prawnego M. K. ([…]) winną zarzucanego we wniosku o ukaranie czynu, który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z zasadami wyrażonymi w art. 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych w związku z art. 14 ust. 1 i 2 oraz art. 61 ust. 2 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego stanowiącego załącznik do uchwały nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 r. w sprawie Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, w związku z § 7 i § 11 Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku, stanowiącego załącznik do uchwały nr 103/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 11 grudnia 2015 r. w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku (t.j. uchwała Nr 295/X/2018 Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 12 lipca 2018 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku) i za czyn ten na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy o radcach prawnych wymierza karę nagany;
  2. Na podstawie art. 706 ust. 2 ustawy o radcach prawnych zasądza od obwinionej radcy prawnego M. K. ([…]) na rzecz Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. tytułem zwrotu kosztów postępowania dyscyplinarnego kwotę 1 500 (jeden tysiąc pięćset) złotych.
 
Uzasadnienie
 
Wnioskiem o ukaranie z dnia […] r. skierowanym do Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. (dalej „Okręgowy Sąd Dyscyplinarny”) Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. (dalej „Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego”) wniósł o ukaranie radcy prawnego M. K., wpisanej na listę radców prawnych pod numerem […] (dalej „obwiniona”), obwinionej o to, że:
nie wypełniła obowiązku doskonalenia zawodowego i nie uzyskała żadnego z 40 wymaganych od radcy prawnego punktów szkoleniowych w cyklu szkoleniowym, który trwał od […] r. do […] r. – czym naruszyła obowiązek dbania o rozwój zawodowy poprzez kształcenie ustawiczne a także obowiązek stosowania się do uchwał organów samorządu radców prawnych, tj. popełniła czyn z art. 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych w związku z art. 14 ust. 1 i 2 oraz art. 61 ust. 2 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego stanowiącego załącznik do uchwały nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 r. w sprawie Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, w związku z § 7 i § 11 Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku, stanowiącego załącznik do uchwały nr 103/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 11 grudnia 2015 r. w sprawie Regulaminu zasad wypełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku (t.j. uchwała Nr 295/X/2018 Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 12 lipca 2018 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku).
 
Obwiniona nie wniosła odpowiedzi na wniosek o ukaranie.
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny rozpoznał wniosek o ukaranie na rozprawie dnia […] r.
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny ustalił następujący stan faktyczny.
 
Pismem z dnia […] r. Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. przekazała Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Okręgowej Izby Radców Prawnych w W., zgodnie z §17 ust. 1 i 2 uchwały Nr 103/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 11 grudnia 2015 r. w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku (dalej „Regulamin”) w związku z §3 uchwały nr 209/X/2020 Krajowej Radcy Radców Prawnych z dnia 24 października 2020 r. w sprawie zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku), wykaz radców prawnych, którzy nie wypełnili obowiązku doskonalenia zawodowego w cyklu szkoleniowym, który trwał od […] r. do […] r. W wykazie figurowała obwiniona, która nie uzyskała żadnego z minimalnej liczby 40 punktów szkoleniowych. 
dowód: pismo Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. z […] r. – k. […], lista radców prawnych, którzy nie zrealizowali obowiązku doskonalenia zawodowego w cyklu szkoleniowym - k. […]v.
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny zważył, co następuje.

W świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego popełnienie przez obwinioną przewinienia dyscyplinarnego niedopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego w cyklu szkoleniowym trwającym od […] r. do […] r., nie budzi wątpliwości.
 
Zgodnie z § 7 ust. 1 Regulaminu w cyklu szkoleniowym obwiniona miała obowiązek odbycia szkoleń zawodowych lub innych form doskonalenia dla zgromadzenia minimum 40 punktów szkoleniowych.
 
Przepisy Regulaminu przewidują sytuacje zwolnienia czy też ograniczenia realizowania obowiązku doskonalenia zawodowego. Przepis §7 ust. 3 Regulaminu stanowi, że z obowiązku doskonalenia zawodowego zwolnieni są radcowie prawni niewykonujący zawodu będący emerytami, rencistami lub pobierającymi świadczenie przedemerytalne. Zwolnienie z obowiązku doskonalenia zawodowego dla radcy prawnego niewykonującego zawodu jest możliwe tylko w przypadku wystąpienia łącznie dwóch przesłanek. W przedmiotowej sprawie żaden z przypadków nie zachodził.
 
Bezspornie w przeciągu trzech lat zakończonego w […] roku cyklu szkoleniowego dostępnych było wiele propozycji i terminów odbycia szkoleń zawodowych umożliwiających uzyskanie 40 punktów. Okręgowa Izba Radców Prawnych w W. przygotowała we wskazanym okresie bogatą ofertę różnorodnych szkoleń z praktycznie wszystkich dziedzin prawa i związanych z prowadzeniem działalności prawniczej. Szkolenia zawodowe odbywały się w każdym tygodniu (poza okresami wakacyjnymi i świątecznymi), w godzinach popołudniowych, jak również w weekendy. Ponadto organizowane były również szkolenia jednodniowe i wyjazdowe. Ze względu na wprowadzenie stanu epidemii od […] r. Okręgowa Izba Radców Prawnych w W. udostępniła radcom prawnym transmisje online wykładów szkoleniowych (w których można było uczestniczyć w dogodnym dla siebie czasie) na platformie e?learningowej Izby.
 
Obwiniona podlegała obowiązkowi doskonalenia zawodowego i nie uzyskała wymaganej liczby punktów szkoleniowych, pomimo szerokiej dostępności szkoleń zawodowych zorganizowanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w W. Bycie członkiem okręgowej izby radców prawnych i osobą wpisaną na listę radców prawnych wiąże się z określonymi obowiązkami, w tym obowiązkiem przestrzegania ustawy o radcach prawnych, zasad etyki zawodowej oraz uchwał organów samorządu. Jednym z takich obowiązków jest wykonywanie obowiązku doskonalenia zawodowego na zasadach określonych przez organy samorządu. Obwiniona obowiązku tego, któremu podlegała, nie wypełniła. Cykl szkoleniowy, obejmujący trzy lata kalendarzowe, jest na tyle długi, że umożliwia (uwzględniając obowiązki zawodowe, rodzinne a także nieprzewidziane sytuacje osobiste) wykonanie tego obowiązku. Wskazać należy, że większość radców prawnych z Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. obowiązek ten spełniła. Uczestnictwo w szkoleniach zawodowych w trzyletnim cyklu szkoleniowym pełni istotną rolę w utrwalaniu roli i prestiżu radcy prawnego jako profesjonalisty, który to przymiot nieodzowny jest dla prawidłowego postrzegania i funkcjonowania radcy prawnego na rynku potrzeb prawnych zaspokajanych przez ten zawód, a którego utrzymanie zaspokajać ma system szkoleń doskonalenia zawodowego organizowany przez samorząd radcowski.
 
Na podstawie zgromadzonych dowodów oraz ustalonego stanu faktycznego Okręgowy Sąd Dyscyplinarny uznał, że doszło do istotnego zaniedbania ze strony obwinionej w zakresie realizacji wymogu odbywania szkoleń zawodowych radców prawnych, które spowodowało, że w cyklu szkoleniowym zakończonym […] r. nie uzyskała wymaganych 40 punktów.
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny uznał obwinioną winną niedopełnienia obowiązku uzyskania wymaganej liczby punktów szkoleniowych w okresie od […] r. do […] r. mających na celu wypełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i za to na podstawie art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy o radcach prawnych wymierzył obwinionej karę nagany. Wymierzona kara jest uzasadniona, gdyż sankcjonuje sposób popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przy pełnym naruszeniu dyspozycji wykonania obowiązku szkoleń i uzyskania minimum 40 punktów szkoleniowych z przyczyn leżących wyłącznie po stronie obwinionej. Za wymierzeniem kary nagany przemawiała także okoliczność, że obwiniona nie brała udziału w postępowaniu przygotowawczym, ani przed Okręgowym Sądem Dyscyplinarnym, gdyż nie odbierała korespondencji wysyłanej na wskazany w ewidencji radców prawnych adres. Korespondencja była zwracana do nadawcy z adnotacją „nie podjęto w terminie”.
 
Obwiniona w związku z ukaraniem ponosi zryczałtowane koszty niniejszego postępowania dyscyplinarnego na podstawie art. 706 ustawy o radcach prawnych.
 
JR
 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy