21.01.2025

Orzeczenie z dnia 1 lutego 2016 r. Sygn. akt: D 78/2015

opublikowano: 2016-03-01 przez:

Orzeczenie z dnia 1 lutego 2016 r. Sygn. akt: D 78/2015

Orzeczenie prawomocne
WSD orzeczeniem z dnia 12 października 2016 r. sygn. WO-46/16 zmienił orzeczenie w pkt 1 i wymierzył karę pieniężną w kwocie [...] oraz karę dodatkową zakazu wykonywania patronatu na okres [...] lat.
 
Przewodniczący: radca prawny Agnieszka Świstak
Członkowie: radca prawny Jacek Wegner
radca prawny Andrzej Szmigiel
Protokolant: Anna Gabrysiak

 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. po rozpoznaniu na rozprawie [...] r. w W. sprawy przeciwko radcy prawnemu K., [...], obwinionej o to, że:
w okresie od [...] roku do [...] roku nie dochowała należytej staranności przy świadczeniu pomocy prawnej na rzecz Skarżącego T., dla którego radca prawny została ustanowiona pełnomocnikiem z urzędu w sprawie o sygn. akt [...] mającej toczyć się przed Sądem Rejonowym dla W. [...] Wydział Cywilny w W. przejawiające się w nie złożeniu przez radcę prawnego pozwu w tejże sprawie przed upływem terminu przedawnienia,
tj. art. 6 ust. 1 i 2 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały Nr 8/VIII/2010 Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 28 grudnia 2010 r. w związku z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 637);
 
orzeka:
 
  1. Uznaje radcę prawnego K., [...], winną zarzucanego wnioskiem o ukaranie czynu, który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z zasadami wyrażonymi w art. 6 ust. 1 i 2 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego i za czyn ten na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy o radcach prawnych wymierza karę nagany; 
  2. Na podstawie art. 706 ust. 2 ustawy o radcach prawnych zasądza od obwinionego radcy prawnego K., [...], na rzecz Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. tytułem zwrotu kosztów postępowania dyscyplinarnego kwotę [...] zł ([...] złotych).
 
Uzasadnienie
 
Pismem które do Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. wpłynęło w dniu [...] r. Pan T. (Pokrzywdzony) zawiadomił o tym, że radca prawny K., nr wpisu [...] (Obwiniona) pomimo ciążącego na niej obowiązku wynikającego z ustanowienia pełnomocnikiem z urzędu w sprawie o sygn. akt [...] mającej toczyć się przez Sądem Rejonowym dla W. [...] Wydział Cywilny w W., nie wniosła w terminie pozwu, co w konsekwencji doprowadziło do przedawnienia roszczenia Pokrzywdzonego oraz pozbawiło Pokrzywdzonego możliwości dochodzenia zaległego wynagrodzenia w kwocie [...] zł wraz z należnymi odsetkami ustawowymi.
Obwiniona wezwana przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. do złożenia wyjaśnień, w piśmie, które do Okręgowej Izby Radców Prawnych wpłynęło w dniu [...] r., potwierdziła fakt ustanowienia jej pełnomocnikiem z urzędu Pokrzywdzonego oraz poinformowała, że zbieranie i segregowanie dokumentów mających związek z roszczeniami Pokrzywdzonego trwało kilka miesięcy. Pozew nie został złożony w terminie ze względu na brak wystarczającego czasu do jego opracowania i opisania złożonego stanu faktycznego sprawy, co wynikło dopiero podczas pracy nad przygotowaniem pozwu w [...] r. tj. po ostatecznym skompletowaniu dokumentów przez Pokrzywdzonego w [...] r. 
W dniu [...] r. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. przesłuchał Pokrzywdzonego w charakterze świadka. Pokrzywdzony podtrzymał swoje stanowisko wyrażone w skardze, przywołując szczegółowo okoliczności sprawy.
Postanowieniem z dnia [...] r. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. wszczął dochodzenie w sprawie naruszenia Kodeksu Etyki Radcy Prawnego poprzez niedochowanie należytej staranności przy świadczeniu pomocy prawnej na rzecz Pokrzywdzonego, dla którego Obwiniona została ustanowiona pełnomocnikiem z urzędu w sprawie o sygn. akt [...] mającej toczyć się przez Sądem Rejonowym dla W. [...] Wydział Cywilny w W., przejawiające się w niezłożeniu przez Obwinioną pozwu w tejże sprawie przed upływem terminu przedawnienia tj. art. 6 ust. 1 i 2 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały nr 8/VIII/2010 Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 28 grudnia 2010 r. w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
Obwiniona przesłuchana w dniu [...] r. przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W., wyjaśniła że zbieranie i segregowanie dokumentów mających związek z roszczeniami Pokrzywdzonego było czasochłonne. W tym zakresie Obwiniona współpracowała z Pokrzywdzonym oraz poprosiła o pomoc osobę, która była w kancelarii praktykantem. Osoba ta miała opisać zgromadzone w sprawie dokumenty, jednak jej działania nie doprowadziły do spodziewanych efektów. Obwiniona wyjaśniła, że [...] rok do końca [...] był dla niej osobiście okresem trudnym, czego efektem było niezapisanie w kalendarzu kiedy mija termin przedawnienia roszczenia Pokrzywdzonego. Obwiniona przyznała, że był to błąd. Dodała ponadto, że kiedy osobiście zajęła się sprawą, termin ten już minął, a ostatecznie w kompletnej formule projekt pozwu nigdy nie powstał. Dokumenty w sprawie Obwiniona zwróciła nowemu pełnomocnikowi.
W dniu [...] r. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. przesłuchał świadka C., która zeznała, że Pokrzywdzony poprosił ją o sprawdzenie czy Obwiniona złożyła pozew w jego sprawie. Świadek poinformowała Pokrzywdzonego, że pozew taki nie został złożony, a na prośbę Pokrzywdzonego, dysponując stosownym upoważnieniem, odebrała osobiście od Obwinionej dokumentację sprawy. Podczas tego spotkania Obwiniona potwierdziła fakt niezłożenia pozwu oraz poinformowała, że niedopatrzenie było po stronie jej aplikanta. Na zlecenie Pokrzywdzonego Świadek miała prowadzić sprawę o odszkodowanie z polisy OC Obwinionej. Z dokumentów, które Świadek przejrzała wynikało, że Obwiniona miała około roku na złożenie pozwu. Termin ten upłynął kiedy akta były u Obwinionej. Świadek zeznała ponadto, że szkoda jest zgłoszona do ubezpieczyciela od maja, obecnie jest wydana odmowna decyzja wstępna ubezpieczyciela.
Postanowieniem z dnia [...] r. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. przedstawił Obwinionej zarzut niedochowania w okresie od [...] r. do [...] r. należytej staranności przy świadczeniu pomocy prawnej na rzecz Pokrzywdzonego, dla którego Obwiniona została ustanowiona pełnomocnikiem z urzędu w sprawie o sygn. akt [...] mającej toczyć się przez Sądem Rejonowym dla W. [...] Wydział Cywilny w W., przejawiające się w niezłożeniu przez Obwinioną pozwu w tejże sprawie przed upływem terminu przedawnienia tj. naruszenia art. 6 ust. 1 i 2 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały nr 8/VIII/2010 Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 28 grudnia 2010 r. w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2015 r., poz.507).
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. zamknął dochodzenie w sprawie oraz w oparciu o przedstawione zarzuty wniósł do Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
Na podstawie całokształtu materiału dowodowego ujawnionego w toku rozprawy głównej Sąd ustalił następujący stan faktyczny.
Obwiniona została ustanowiona pełnomocnikiem z urzędu Pokrzywdzonego w sprawie o sygn. akt [...] mającej toczyć się przez Sądem Rejonowym dla W. [...] Wydział Cywilny w W.. Jest to okoliczność bezsporna, która w żaden sposób nie jest negowana.
W sprawie miał zostać sporządzony i złożony pozew o zapłatę Pokrzywdzonemu zaległego wynagrodzenia. Pozew nie został wniesiony, a roszczenie Pokrzywdzonego uległo przedawnieniu. Jest to okoliczność bezsporna, która w żaden sposób nie jest negowana.
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny zważył co następuje.
 
Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w szczególności wyjaśnienia złożone przez Obwinioną, jak i inne dowody ujawnione w trakcie rozprawy z dnia [...] r. potwierdzają fakt, że Obwiniona dopuściła się zarzucanego jej we wniosku o wszczęcie postępowania czynu naruszenia zasad etyki zawodu radcy prawnego, poprzez niedochowanie w okresie od [...] r. do [...] r. należytej staranności przy świadczeniu pomocy prawnej na rzecz Pokrzywdzonego, dla którego Obwiniona została ustanowiona pełnomocnikiem z urzędu w sprawie o sygn. akt [...] mającej toczyć się przez Sądem Rejonowym dla W. [...] Wydział Cywilny w W., przejawiające się w niezłożeniu przez Obwinioną pozwu w tejże sprawie przed upływem terminu przedawnienia tj. naruszenia art. 6 ust. 1 i 2 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały nr 8/VIII/2010 Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 28 grudnia 2010 r. w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2015 r., poz.507).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, radca prawny obowiązany jest wykonywać czynności zawodowe zgodnie z prawem, uczciwie i rzeczowo i z należytą starannością. Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego radca prawny obowiązany jest dbać o godność zawodu przy wykonywaniu czynności zawodowych (…).
Art. 2 ustawy o radcach prawnych nakazuje natomiast aby pomoc świadczona przez radcę prawnego miała na celu ochronę prawą interesów podmiotów, na rzecz których jest wykonywana.
Sąd nie znajdując podstaw do kwestionowania, dał wiarę wszystkim dokumentom dopuszczonym jako dowód w sprawie. Ich treść koresponduje z wyjaśnieniami złożonymi przez Obwinioną, którym z uwagi na brak podstaw do odebrania przymiotu wiarygodności, Sąd dał wiarę w całości.
W ocenie Sądu okoliczności stanu faktycznego niniejszej sprawy nie budzą żadnych wątpliwości. W szczególności zebrane w sprawie dowody jednoznacznie potwierdzają, że Obwiniona była ustanowiona pełnomocnikiem z urzędu Pokrzywdzonego w sprawie o sygn. akt [...] mającej toczyć się przez Sądem Rejonowym dla W. [...] Wydział Cywilny w W.. W sprawie miał zostać sporządzony i złożony pozew o zapłatę Pokrzywdzonemu zaległego wynagrodzenia. Pozew nie został wniesiony, a roszczenie Pokrzywdzonego uległo przedawnieniu. Obwiniona nie wywiązała się ze swoich obowiązków. Są to okoliczności bezsporne, których nie neguje żadna ze stron.
Zdaniem Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego uchybienia powyższe świadczą o tym, że Obwiniona nie wykonała swoich czynności zawodowych z należytą starannością i naruszyła tym samym podstawowe zasady etyki radcy prawnego.
Sąd przyjął, że w ramach przeprowadzonego w sprawie postępowania zostały zbadane wszystkie okoliczności warunkujące prawidłową ocenę przesłanek odpowiedzialności dyscyplinarnej Obwinionej, w zakresie zawiadomienia złożonego przez Pokrzywdzonego. Dokonując oceny zebranego materiału dowodowego, Sąd za należycie udowodnione uznał zarzuty podniesione przez Pokrzywdzonego w zawiadomieniu.
Uznając zawiniony charakter popełnionego przewinienia dyscyplinarnego, Sąd wymierzając karę, wziął pod uwagę okoliczności sprawy, w tym postawę Obwinionej i wyjaśnienia przez nią złożone. Mając powyższe na względzie Sąd uznał, że adekwatne i konieczne dla osiągnięcia celów postępowania dyscyplinarnego będzie wymierzenie kary nagany.
Zdaniem Sądu wymierzona kara powinna zapobiec naruszaniu przez Obwinioną zasad etyki radcy prawnego w przyszłości.
Mając powyższe na względzie Okręgowy Sąd Dyscyplinarny orzekł jak w sentencji.
O kosztach postępowania dyscyplinarnego Sąd rozstrzygnął na podstawie art. 70 6 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, biorąc pod uwagę czynności podjęte w postępowaniu.
(AG)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy