15.01.2025

Orzeczenie z dnia 15 września 2015 r. Sygn. akt: D 37/2015

opublikowano: 2016-06-01 przez:

Orzeczenie z dnia 15 września 2015 r. Sygn. akt: D 37/2015
Orzeczenie prawomocne
 
Przewodniczący: radca prawny Andrzej Szmigiel
Członkowie: radca prawny Artur Załuski
radca prawny Bogdan Sanowski
Protokolant: Anna Gabrysiak
                                                                                                       
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. po rozpoznaniu na rozprawie [...] r. w W. sprawy przeciwko radcy prawnemu G. (1), [...], obwinionemu o to, że:
w [...] r. udzielił swojemu klientowi R. „Z." pomocy prawnej wydając ustną opinię prawną dotyczącą podpisania umowy z J. sp. z o.o., której wspólnikiem jest żona radcy prawnego G. (1), pani G. (2),
tj. popełnienia przewinienia dyscyplinarnego określonego w art. 64 ust. 1 ustawy z dnia
6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. 2014.637 z późn.) w związku z
art. 6 i art. 22 ust. 1 d) Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały nr 8/VIII/2010 Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 28 grudnia 2010 r.
 
orzeka:
  1. W ramach zarzucanego czynu uznaje radcę prawnego G.(1), [...], winnym tego, że w bliżej nieokreślonym okresie czasu pomiędzy [...] r. a [...] r. udzielał swojemu klientowi R. „Z." pomocy prawnej wydając ustne opinie prawne dotyczące umowy z J. sp. z o.o., której wspólnikiem jest żona radcy prawnego G. (1), pani G. (2), który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z zasadami wyrażonymi w art. 6 i art. 22 ust. 1 d) Kodeksu Etyki Radcy Prawnego i za czyn ten na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 3 ustawy o radcach prawnych wymierza karę pieniężną w kwocie [...] zł ([...] złotych). 
  2. Na podstawie art. 706 ust. 2 ustawy o radcach prawnych zasądza od obwinionego radcy prawnego G. (1), [...], na rzecz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie tytułem zwrotu kosztów postępowania dyscyplinarnego kwotę [...] zł ([...] złotych).
 
Uzasadnienie

 
W dniu [...] r. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W., wniósł o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko radcy prawnemu G. (1) ([...]), obwiniając go o to, że:
  • w [...] roku udzielił swojemu klientowi – R. „Z.” pomocy prawnej wydając ustną opinię prawną, dotyczącą podpisania umowy z J. Sp. z o.o., której wspólnikiem jest żona radcy prawnego G.(1) – pani G. (2),
tj. o popełnienie przewinienia dyscyplinarnego określonego w art. 64 ust. 1 ustawy z dnia
6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. 2014.637 z późn. zm.) w związku z art. 6 i art. 22 ust. 1d  Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do Uchwały nr 8/VIII/2010 Prezydium Krajowej Radcy Radców Prawnych z dnia 28 grudnia 2010 r.
Radca prawny G. (1) (dalej jako: „Obwiniony”) nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, wyjaśniając co następuje.
  • Obwiniony podtrzymał swoje stanowisko dotyczące braku skargi podmiotu uprawnionego na jego osobę, wskazane w piśmie z dnia [...] r. oraz w piśmie z dnia [...] r.
  • Jak wskazał Obwiniony w wyżej wymienionych pismach, postępowanie dyscyplinarne przeciwko jego osobie zostało wszczęte na wniosek osoby nieuprawnionej, tj. pana G. (3), który jest byłym prezesem R. „Z.” (dalej jako: „Spółdzielnia”), którego uchwałą Walnego Zgromadzenia S. pozbawiono członkostwa w Spółdzielni za działanie na jej szkodę. Zdaniem Obwinionego, skarga pana G. (3), została złożona z pobudek osobistych, w celu odsunięcia Obwinionego od reprezentowania S.
  • Obwiniony wskazał, iż uznana w sprawie za pokrzywdzoną S., nie została uznana przez jej reprezentantów za jakkolwiek pokrzywdzoną jego zachowaniem. 
  • Obwiniony podtrzymał także swoje dotychczasowe wyjaśnienia, dotyczące zainteresowania Zarządu S. współpracą z panem P.
  • Obwiniony wyjaśnił, iż Zarząd S. zainteresowany był współpracą z panem P., a sam Obwiniony nie brał udziału w procesie negocjacji umowy. Jak wskazał, jego rola sprowadzała się do zaopiniowania Zarządowi S. różnych form współpracy, takich jak umowa o pracę, umowa z działalnością gospodarczą, umowa ze spółką prawa handlowego. Obwiniony wyjaśnił, iż nie opiniował umowy zawartej przez S. ze spółką J. Sp. z o.o. pod kątem prawnym. Wyjaśnił także, iż nie wie czy ktoś inny opiniował tę umowę pod kątem prawnym. Jak wskazał, widział tę umowę dopiero po jej zawarciu. 
  • Obwiniony wyjaśnił także, iż jego współpraca ze S., jest współpracą ramową, na zasadzie ustnych zleceń w miarę potrzeb S.. Jak wskazał, zgodnie z jego wiedzą, na przestrzeni czasu S. współpracuje z jednym radcą prawnym, czasem z kilkoma, a czasem z żadnym. 
  • Obwiniony wyjaśnił także, iż większościowym właścicielem udziałów w spółce J. Sp. z o.o. jest jego żona, a pozostałe [...]% należy do jego syna. Obwiniony wskazał, iż jego syn jest [...], a żona [...]. 
  • Obwiniony wyjaśnił, iż nie opiniował współpracy pana P. jako członka zarządu spółki prawa handlowego, a jedynie rodzaje współpracy w zakresie oszczędności kosztowych i ryzyka handlowego. Wskazał, iż wyjaśniał Zarządowi, że jeżeli pan P. będzie reprezentował spółkę prawa handlowego, to dla S. rodzi to określone konsekwencje, tak samo jak dla działalności gospodarczej, jak i dla etatu. Jak wskazał Obwiniony działalność gospodarcza, w przypadku posiadania majątku przez pana P. byłaby dla S. najbezpieczniejszą formą współpracy i taką też rekomendował Spółdzielni. Jak wyjaśnił Obwiniony, w jego opinii nie pojawiła się nazwa konkretnej spółki. 
  • Obwiniony wyjaśnił także, iż  nie łączą go żadne więzy z panem P.. Zgodnie z jego przypuszczeniami, Zarząd S. wybrał współpracę ze spółką z J. Sp. z o.o., z uwagi na zaufanie jakim darzy jego i jego żonę. Jak wskazał, wcześniej S. współpracowała z jego żona, w tym sensie, że pomagając mu w kancelarii, żona kontaktowała się ze S., a on sam przyjeżdżał do S. w sprawach prawnych dość często w towarzystwie żony. 
  • Obwiniony wyjaśnił, iż na przełomie [...] i [...] r. Prezesem Zarządu spółki J. Sp. z o.o. był wyłącznie pan P.. Jak wskazał, w jego ocenie umowa ze spółką była negocjowana we [...] i jest antydatowana, a więc nie mogła być negocjowana w [...]. Jak wskazał, umowę opiniował dopiero po jej zawarciu i nie widział w niej żadnych zastrzeżeń. Jak wyjaśnił, porady prawnej udzielał na wyraźne życzenie klienta, który był powiadomiony o fakcie, iż jego żona jest udziałowcem spółki J. Sp. z o.o. Obwiniony nie był w stanie wskazać, w jakim czasie udzielił porady prawnej. 
 
Wyjaśnienia Obwinionego (k. [...],[...],[...],[...]).
 
W toku postępowania przesłuchana została A., która przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego zeznała w szczególności:
  • Świadek wskazała, iż jest Prezesem S. od [...] r.
  • Zgodnie z zeznaniem świadka, Obwiniony prowadzi ponownie obsługę prawną S. od [...] r.
  • Świadek w [...] r. zwracała się do Obwinionego, aby ten pomógł jej znaleźć handlowca, który pomógłby rozwiązać problemy S.. Wówczas Obwiniony polecił świadkowi pana P., który był prezesem spółki J. Sp. z o.o.
  • Świadek wskazał, iż udziałowcami w tej spółce była żona Obwinionego oraz pan P..
  • Pan P. przygotował umowę o współpracę, a świadek w [...] r. poprosiła Obwinionego o jej zaopiniowanie, tj. o wskazanie czy S. może taką umowę podpisać.
  • Podczas spotkania z Zarządem w połowie [...] r. Obwiniony wyraził swoją opinię na temat umowy mówiąc, że S. może ją podpisać. Podczas spotkania analizowany był każdy punkt umowy.
  • Świadek wskazała, iż Obwiniony nie był obecny przy podpisywaniu umowy.
Zeznania świadka A. (k. [...])
 
W toku postępowania przed Sądem świadek  A., zeznała w szczególności:
 
  • Świadek A. potwierdziła, iż znana jest jej treść umowy zwartej pomiędzy S., a spółką J. Sp. z o.o., oraz że rzeczona umowa była przez nią antydatowana. Antydatowanie umowy, jak wskazał świadek, polegać miało na podpisaniu umowy z datą wsteczną, tj. z datą [...] r., choć umowę zwarto w połowie [...] r. 
  • Świadek zeznała, iż [...] r. została wybrana na Prezesa S. i potrzebowała osoby, która mogłaby jej pomóc. Wskazała, iż dwa lata wcześniej współpracowała z Obwinionym, będąc przewodniczącą Komisji Rewizyjnej i miała do niego zaufanie. Dlatego też, po wyborze jej do Zarządu S., gdy szukała osoby do współpracy, zwróciła się do Obwinionego, aby dał jej kontakt do pana P.. Świadek zeznała, iż nie wie skąd wiedziała, iż Obwiniony będzie miał kontakt do pana P.
  • Świadek wskazała, iż współpraca z panem P. polegała na wyprowadzeniu błędów i niedociągnięć starego Zarządu S.. Po rozmowach z panem P., Komisja Rewizyjna oraz Zarząd, podjęli decyzję o podjęciu współpracy z panem Pi. od dnia [...] r. 
  • Świadek zeznała, iż Zarząd S. przed podpisaniem umowy nie konsultował jej treści z prawnikiem. Dla świadka, jako dla nowego Prezesa, taka sytuacja była zupełnie nowa. 
  • Świadek zeznała, iż umowa zawarta ze spółką J. Sp. z o.o. nigdy nie była opiniowana przez Obwinionego, a pan G. (3) nie zwracał się o opiniowanie tej umowy przed jej podpisaniem.
Zeznania świadka A. (k. [...]).
 
W toku postępowania przed Okręgowym Sądem Dyscyplinarnym, Świadek A. zeznała odmiennie niż przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego w zakresie twierdzeń dotyczących momentu zaopiniowania przez Obwinionego umowy zawartej ze spółką J. Sp. z o.o. oraz faktu opiniowania przez Obwinionego umowy zawartej ze spółką J. Sp. z o.o. Przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego świadek zeznała, iż Obwiniony zaopiniował umowę zaproponowaną przez P. podczas spotkania z Zarządem, przed jej podpisaniem. Natomiast w zeznaniach złożonych przed Okręgowym Sądem Dyscyplinarnym świadek zeznała, iż umowa powyższa nigdy nie była opiniowana przez Obwinionego.
 
Ponadto, w toku postępowania przesłuchany został pan M., który przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego zeznał w szczególności:
  • Świadek wskazał, iż jest Wiceprezesem S. od [...] r., natomiast Obwiniony prowadził ponownie obsługę prawną S. od [...] r.
  • S. w tym okresie poszukiwała handlowca, którego następnie polecił S. Obwiniony. Poleconym przez Obwinionego handlowcem był pan P..
  • Pan P. przyjechał do S. w [...] r. i przedstawił S. umowę z J. Sp. z o.o.
  • W [...] r. świadek poprosił Obwinionego o zaopiniowanie rzeczonej umowy. Umowa ta została następnie zaopiniowana ustnie przez Obwinionego, który stwierdził, iż nie widzi w jej podpisaniu żadnych zagrożeń dla S..
  • Umowa po zaopiniowaniu jej przez Obwinionego, została podpisana przez świadka, jak również przez Prezesa S., panią A..
  • Zgodnie z zeznaniami świadka, Obwiniony nie był obecny przy podpisywaniu umowy.
  • Świadek wskazał również, iż udziałowcem spółki J. Sp. z o.o. jest żona Obwinionego.
 
Zeznania świadka M. (k. [...])
 
W toku postępowania przed Sądem, świadek M., zeznał w szczególności:
 
  • Do momentu wyboru na członka Zarządu S., pracował na magazynie. Obwinionego poznał dopiero, gdy został wybrany na członka Zarządu S., dokładniej na Zastępcę Prezesa. 
  • Odnośnie pana P., świadek wskazał, iż słyszał informację, iż próbował on podjąć współpracę ze S., już dwa lata wcześniej. 
  • Świadek wskazał, iż po rozmowach z Prezesem uznano, iż S. musi zatrudnić kogoś na stanowisko handlowca. Wówczas zwrócili się do Obwinionego o kontakt do pana P.
  • Świadek zeznał, iż umowa ze spółką J. Sp. z o.o. nie była opiniowana przez Obwinionego przed jej zawarciem, a dopiero po jej podpisaniu. Umowę przekazano Obwinionemu do zaopiniowania, w momencie gdy poprzedni Zarząd S. w osobach: pani N., pan L., pan G. (3), zarzucał obecnemu Zarządowi, iż zawarł złą umowę, tj. pod koniec [...] r.  Jak zeznał świadek, nie wie skąd wyżej wymienione osoby dowiedziały się o podpisaniu umowy. 
  • Świadek wskazał, iż Obwiniony zaopiniował treść umowy, wskazując iż nie widzi zagrożeń dla S.
  • Świadek zeznał, iż nie wiedział, że w spółce J. Sp. z o.o. udziałowcem jest żona Obwinionego. 
  • Świadek wskazał także, iż z tytułu współpracy z panem P. S. nie poniosła żadnej szkody, ani nie zapłaciła jakiejkolwiek kwoty spółce J. Sp. z o.o.
Zeznania świadka M. (k. [...]).
 
Świadek M. w toku postępowania przed Okręgowym Sądem Dyscyplinarnym zeznał odmiennie niż przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego w zakresie twierdzeń dotyczących momentu zaopiniowania umowy przez Obwinionego, a także w zakresie swojej wiedzy na temat udziałów żony Obwinionego w spółce J. Sp. z o.o.
W zakresie twierdzeń dotyczących momentu zaopiniowania umowy przez Obwinionego, przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego świadek zeznał, iż umowa zaopiniowana była przez Obwinionego przed jej podpisaniem, natomiast przed Okręgowym Sądem Dyscyplinarnym świadek zeznał, iż umowa zaopiniowana została przez Obwinionego dopiero po jej podpisaniu.
W zakresie wiedzy świadka na temat udziałów żony Obwinionego w spółce J. Sp. z o.o., przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego świadek zeznał, iż udziałowcem w spółce J. Sp. z o.o. jest żona Obwinionego, natomiast przed Okręgowym Sądem Dyscyplinarnym zeznał, iż nie wiedział o tym fakcie.
 
W toku postępowania przesłuchano również świadka G. (3), który przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego zeznał w szczególności:
 
  • Obwiniony opiniował umowę ze spółką J. Sp. z o.o. podczas Walnego Zgromadzenia w [...] r. Umowa ta podpisana została [...] r. 
  • Jak wskazał świadek, Obwiniony namawiał do podpisania rzeczonej umowy, mówiąc iż jest to bardzo dobra umowa. Taką informację świadek uzyskał od pani N.
  • Zdaniem świadka, Obwiniony doprowadza S. do upadku, gdyż handlowiec który podpisał rzeczoną umowę nie ma pojęcia o handlu. 
  • Świadek wskazał, iż udziałowcami spółki J. Sp. z o.o. jest żona i syn Obwinionego, w związku z czym uważa  działanie Obwinionego za nieetyczne.
Zeznania świadka G. (3) (k. [...]).
 
W toku postępowania przed Sądem, świadek G. (3) zeznał w szczególności:
 
  • Świadek zeznał, iż znana jest mu treść umowy zawartej pomiędzy S., a spółką J. Sp. z o.o. Umowę otrzymał pod koniec [...] r. od męża pani A., który chciał poznać zdanie świadka na temat tej umowy. Świadek nadmienił, iż małżonkowie A. nie są ze sobą skonfliktowani. 
  • Po zapoznaniu się z treścią umowy, uznając ją za niepoważną, świadek zadzwonił do pani N. 
  • Świadek zeznał, iż zgodnie z jego wiedzą Obwiniony opiniował treść umowy na Walnym Zgromadzeniu S. w dniu [...] r. 
  • Świadek wskazał, że podnosił wówczas zarzuty natury etycznej, ale Obwiniony nie zwracał na nie uwagi.
Zeznania świadka G. (3) (k. [...]).
 
W toku postępowania, Okręgowy Sąd Dyscyplinarny postanowił o dopuszczeniu dowodów z dokumentów znajdujących się w aktach sprawy na kartach [...] – tj. umowy o współpracy gospodarczej z dnia [...] r. zawartej pomiędzy S. a J. Sp. z o.o. oraz protokoły z zeznań świadków złożonych przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego, znajdujących się w aktach sprawy na kartach [...],[...] oraz [...].
 
Po przeprowadzenia postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym na rozprawie w dniu [...] r. Sąd Dyscyplinarny:
 
  • W ramach zarzucanego czynu uznał radcę prawnego G. (1) winnym tego, że w bliżej nieokreślonym okresie czasu pomiędzy [...] r. a [...] r. udzielał swojemu klientowi R. „Z.” pomocy prawnej wydając ustne opinie prawne dotyczące umowy z J. Sp. z o.o., której wspólnikiem jest żona radcy prawnego G. (1), pani G. (2), który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z zasadami wyrażonymi w art. 6 i art. 22 ust. 1 d) Kodeksu Etyki Radcy Prawnego i za czyn ten na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 3 ustawy o radcach prawnych wymierzył karę pieniężną w kwocie [...] zł ([...] złotych). 
  • Na podstawie art. 706 ust. 2 ustawy o radcach prawnych zasądził od obwinionego radcy prawnego G. (1) na rzecz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie tytułem zwrotu kosztów postępowania dyscyplinarnego kwotę [...] zł ([...] złotych).
 
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
 
W [...] r. S. rozważała rozpoczęcie współpracy ze spółką J. Sp. z o.o., w której udziały należały w większości do małżonki Obwinionego, a w pozostałej niewielkiej części do jego syna [...]. Projekt umowy w powyższym zakresie przedstawiony został do zaopiniowania przez panią A. i pana M. – zasiadających w zarządzie S. począwszy od pierwszej dekady [...] r. Obwiniony opiniował rzeczoną umowę punkt po punkcie i udzielił ostatecznie pozytywnej rekomendacji co do jej zawarcia.
 
Dowód:           (i) zeznania świadka A. przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego k. [...]
 
(ii) zeznania świadka M. przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego k. [...]
 
Do podpisania umowy pomiędzy S. a spółką J[...] Sp. z o.o. doszło we [...] r.
 
Okoliczność bezsporna
 
Umowa pomiędzy S. a spółką J. Sp. z o.o. wywołała  wśród członków S. oraz osób związanych ze S. liczne kontrowersje, które były przedmiotem dyskusji wewnętrznych, w szczególności na Walnym Zgromadzeniu S. w [...] r. Podczas takich wewnętrznych rozmów, a w szczególności podczas tego Walnego Zgromadzenia przedmiotowa umowa już post factum, tj. po jej podpisaniu ponownie była przedmiotem oceny i ustnych opinii ze strony Obwinionego.
 
Dowód:           (i) zeznania świadka G. (3) k. [...] i [...].
                       
(ii) wyjaśnienia Obwinionego k. [...]
 
Sąd zważył co następuje:
 
W pierwszym rzędzie wskazać należy, iż chybiony jest zarzut Obwinionego jakoby postępowanie w niniejszej sprawie wszczęte zostało na wniosek osoby nieuprawnionej. Postępowanie dyscyplinarne toczy się bowiem z urzędu, a uprawnionym do zasygnalizowania przewinienia dyscyplinarnego jest każdy, nie tylko pokrzywdzony. Samo wszczęcie postępowania dyscyplinarnego oraz wniesienie w jego konsekwencji wniosku o ukaranie leży wyłącznie w gestii rzecznika dyscyplinarnego lub jego zastępców.
 
W stanie rzeczy niniejszej sprawy nie budzi w ocenie Sądu najmniejszych wątpliwości, że Obwiniony opiniował umowę w przedmiocie współpracy pomiędzy S. a spółką J. Sp. z o.o., zarówno na etapie przed jej podpisaniem, jak i po jej podpisaniu. Odnośnie opiniowania umowy na etapie przed jej podpisaniem, powyższy fakt wynika jednoznacznie ze spójnych zeznań ówczesnego zarządu S. w osobach pani A. oraz pana M., złożonych na etapie postępowania przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego. Oboje wyżej wymieni świadkowie zeznali, iż przed podpisaniem rzeczonej umowy w imieniu Spółdzielni przedstawili ją do zaopiniowania Obwinionemu, a Obwiniony takiej opinii udzielił i umowę pozytywnie zarekomendował. Wprawdzie wyżej wymienieni świadkowie częściowo zmienili swoje zeznania na etapie postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym, niemniej Sąd uznał, iż prezentowana przez nich nowa wersja wydarzeń jest niespójna, nielogiczna i sprzeczna z doświadczeniem życiowym, a w konsekwencji stanowi próbę zarysowania nowej wersji wydarzeń wpisującej się w linię obrony przyjętą przez Obwinionego. Nie ma żadnych podstaw natomiast, aby kwestionować zeznania złożone przez ówczesnych członków zarządu S. przed Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego, albowiem są one wewnętrznie spójne, wzajemnie się pokrywają i znajdują uzasadnienie w świetle doświadczenia życiowego i logiki. Złożone przy tym zostały spontanicznie i w okresie czasu znacznie bliższym czasowi popełnienia przewinienia przez Obwinionego.
 
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że każdy działający racjonalnie zarząd przed podpisaniem umowy zwraca się o opinię do prawnika. Takim zaś prawnikiem w niniejszym stanie faktycznym był Obwiniony.
 
W zasadzie bezspornym natomiast jest także, iż Obwiniony udzielał ustnych opinii co do umowy pomiędzy S. a spółką J. Sp. z o.o. po jej podpisaniu. Powyższe przyznał sam Obwiniony w toku swoich wyjaśnień złożonych przed Sądem. W tym kontekście wskazać należy, iż zadziwiająca jest linia obrony Obwinionego, który – z przyczyn zupełnie niezrozumiałych dla Sądu – zdaje się różnicować ocenę prawną postępowania polegającego na opiniowaniu umowy w warunkach konfliktu interesów przed jej podpisaniem, jak i po jej podpisaniu. Należy w powyższym kontekście po pierwsze zauważyć, iż w sytuacji gdy spółka będąca kontrahentem S. reprezentowanej przez Obwinionego w całości należała do członków jego rodziny, to działanie na rzecz S. w związku z relacjami prawnymi z taką spółką dokonywane jest w warunkach oczywistego konfliktu interesów. Obwiniony z uwagi na rzeczony bezsporny konflikt interesów powinien powstrzymać się przed udzielaniem jakichkolwiek opinii co do przedmiotowej umowy zarówno przed jej podpisaniem, jak i po jej podpisaniu. Rażącym w ocenie Sądu Dyscyplinarnego i wpływającym na wymiar kary pieniężnej wymierzonej Obwinionemu za rzeczone przewinienie jest okoliczność, że Obwiniony nie widzi niczego niestosownego, sprzecznego z zasadami etyki, w opiniowaniu umowy pomiędzy jego klientem, a spółką należącą do jego żony i syna ([...]), skoro takowa została już zawarta.
 
Wymierzając karę w wysokości [...] złotych, Sąd uznał iż jest ona adekwatna do stopnia zawinienia Obwinionego i rodzaju popełnionego czynu. Obwiniony działał w warunkach oczywistego konfliktu interesów i kategorycznie powinien odmówić udzielenia jakichkolwiek opinii – zarówno ex ante jak i post factum – co do umowy pomiędzy jego klientem, a spółką należącą do jego najbliższych.
 
Jako okoliczność łagodzącą, Sąd wziął pod uwagę fakt, iż sama S. nie rości wobec Obwinionego pretensji z uwagi na powyższe, jak również brak jest jakichkolwiek podstaw by twierdzić, iż działanie Obwinionego spowodowało dla jego klienta jakąkolwiek szkodę majątkową. Należy jednak z całą mocą podkreślić, że w opisanych powyżej warunkach zgoda klienta nie może wyłączyć bezprawności (nieetyczności) działań Obwinionego. Istotą unikania konfliktu interesów jest unikanie sytuacji narażenia klienta na szkodę wobec możliwego braku bezstronności przy podejmowanych czynnościach zawodowych i z tego punktu widzenia wystąpienie szkody nie stanowi materialnoprawnej przesłanki zaistnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu obowiązku unikania konfliktu interesów. 
Mając na względzie powyższe, Sąd orzekł jak w sentencji.
(AG)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy