02.01.2025

Orzeczenie z dnia 13 lipca 2022 r. Sygn. akt: D 38/22

opublikowano: 2024-03-07 przez: Więckowska Milena

Orzeczenie z dnia 13 lipca 2022 r. Sygn. akt: D 38/22
Orzeczenie jest prawomocne
 
PRZEWODNICZĄCY:      r. pr. Radosław Radosławski
CZŁONKOWIE:                 r. pr. Robert Karpiński
r. pr. Agnieszka Korpas-Mattusch
PROTOKOLANT:              Gabriela Filip
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. po rozpoznaniu na rozprawie […] r. w W. sprawy przeciwko radcy prawnemu R. W., […], obwinionemu o to, że:
nie dołożył należytej staranności przy wykonywaniu obowiązków pełnomocnika z urzędu M. F. w sprawie toczącej się za sygn. akt […] przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w W. poprzez brak wykonania obowiązku, polegającego na złożeniu w terminie, o którym mowa w art. 177 §5 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia […] roku, sygn. akt […], bądź sporządzenia w terminie, o którym mowa w art. 177 § 4 p.p.s.a. opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej, a także brak złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku niezbędnego do sporządzenia skargi kasacyjnej bądź opinii o braku podstaw do jej wniesienia
tj. o dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego stypizowanego w art. 12 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 r. w związku z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 75 z późn. zm.)
 
orzeka:
 
  1. Uznaje radcę prawnego R. W., […], winnym zarzucanego wnioskiem o ukaranie czynu, który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z zasadami wyrażonymi w art. art. 12 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego i za czyn ten na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy o radcach prawnych wymierza karę nagany;
  2. Na podstawie art. 706 ust. 2 ustawy o radcach prawnych zasądza od obwinionego radcy prawnego R. W., […], na rzecz Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. tytułem zwrotu kosztów postępowania dyscyplinarnego kwotę 1000 zł (tysiąc złotych).
 
Uzasadnienie
 
Wnioskiem o ukaranie z dnia […] r. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. (zwany dalej „Rzecznikiem”) wniósł o ukaranie r. pr. R. W., wpisanego na listę radców prawnych pod numerem […] (zwanego dalej „Obwinionym”) obwinionego o to, że nie dołożył należytej staranności przy wykonywaniu obowiązków pełnomocnika z urzędu M. F. w sprawie toczącej się za sygn. akt […] przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w W. poprzez brak wykonania obowiązku polegającego na złożeniu w terminie, o którym mowa w art. 177 § 5 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia […] r. sygn. akt […], bądź sporządzenia w terminie, o którym mowa w art. 177 § 4 p.p.s.a. opinii o braku podstaw  do wniesienia skargi kasacyjnej, a także braku złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku niezbędnego do sporządzenia skargi kasacyjnej bądź opinii o braku podstaw do jej wniesienia, tj. o dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego stypizowanego w art. 12 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego (dalej: „KERP”) w związku z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
 
Obwiniony w odpowiedzi na wniosek o ukaranie pismem z dnia […] r. wniósł o wydanie orzeczenia skazującego i wymierzenie mu kary upomnienia oraz odstąpienie od orzeczenia o kosztach postępowania.
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny rozpoznał sprawę na rozprawie w dniu […] r. pod nieobecność Obwinionego, prawidłowo powiadomionego o terminie rozprawy. Obwiniony pismem z dnia […] r. poinformował, iż nie będzie obecny na rozprawie w dniu […] r., jednak nie wniósł o jej odroczenie.
 
Jednocześnie Sąd uznał, że nie występują przyczyny uznania obecności Obwinionego na rozprawie za konieczną, gdyż stan faktyczny sprawy może być ustalony w oparciu o przedstawione przez ZRD dokumenty i postanowił prowadzić postępowanie bez udziału Obwinionego na podstawie art. 683 ust. 2 ustawy o radcach prawnych.
 
Rzecznik Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. podtrzymał wniosek o ukaranie i wniósł o wymierzenie Obwinionemu kary nagany.
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny ustalił, co następuje:
 
W dniu […] r. do Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. wpłynęło pismo Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. Wydział II informujące o tym, że wyznaczony w ramach przyznanego skarżącemu prawa pomocy radca prawny R. W. nie wykonał obowiązku polegającego na złożeniu w terminie, o którym mowa w art. 177 § 5 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia […] r. sygn. akt […], bądź na sporządzeniu w terminie, o którym mowa w art. 177 § 4 tej ustawy, opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej, a także nie złożył wniosku o sporządzenie uzsadnienia wyroku niezbędnego do sporządzenia skargi kasacyjnej bądź opinii o braku podstaw do jej wniesienia (k. 9). Ponadto pismem z dnia […] r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. poinformował, że r. pr. R. W. osobiście odebrał w dniu […] r. przesyłkę zawierającą odpis sentencji wyroku z dnia […] r. WSA przesłał również kserokopię zwrotnego potwierdzenia odbioru tej przesyłki (k. […] i […]).
 
Obwiniony dwukrotnie składał wyjaśnienia w toku postępowania przygotowawczego. Nie przyznał się do stawianego zarzutu i wyjaśnił, że nie przypomina sobie, aby zapoznał się z treścią wyroku w przedmiotowej sprawie, a opinii nie sporządził, bo nie otrzymał uzasadnienia i wyroku. W aktach podręcznych posiada jedynie zawiadomienie o tym, że sprawa będzie rozstrzygana na posiedzeniu niejawnym. Po okazaniu potwierdzenia odbioru z dnia […] r. Obwiniony wyjaśnił, że doręczenie mogło dotyczyć pisma z dnia […] r. informującego o posiedzeniu niejawnym w sprawie.
 
Po skierowaniu wniosku o ukaranie Obwiniony w piśmie z dnia […] r. skierowanym do OSD (k. […] i […]) wyjaśnił dodatkowo, iż w istocie z akt postępowania wynika, że w dniu […] r. pokwitował odebranie sentencji wyroku. Mimo to nie podjął dalszych czynności w sprawie, fakt ten tłumaczy tym, że był to okres przeprowadzki kancelarii Obwinionego i dlatego dokument ten (wyrok WSA) zaginął. Obwiniony przyznał, iż był to błąd spowodowany z jego winy.
 
Ze zgromadzonych w toku postępowania przygotowawczego dowodów w postaci dokumentów wynika bezspornie, że Obwiniony został wyznaczony pełnomocnikiem z Urzędu dla p. M. F.. Ponadto jak wynika z załączonego do akt potwierdzenia odbioru Obwiniony odebrał korespondencję z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia […] r. Treść adnotacji poczynionej na potwierdzeniu odbioru wskazuje, że przedmiotem przesyłki była sentencja wyroku WSA z dnia […] r. Obwiniony w swoich wyjaśnieniach złożonych w toku postępowania przygotowawczego nie kwestionował, że na potwierdzeniu widnieje jego podpis. Sąd zasadniczo uznał za niewiarygodne wyjaśnienia Obwinionego złożone w toku postępowania przygotowawczego jakoby doręczenie dotyczyło zawiadomienia o posiedzeniu niejawnym w dniu […] r. gdyż po pierwsze jest to niezgodne ze wspomnianą wyżej adnotacją, a po drugie zasady logiki i doświadczenia życiowego i zawodowego nie pozwalają uznać za prawdopodobne, by zawiadomienie o posiedzeniu mającym się odbyć w dniu […] zostało doręczone w dniu […]. Wreszcie i sam Obwiniony w piśmie z dnia […] r. przyznał, że doszło do zaniedbania z jego strony i zagubienia przedmiotowego wyroku.
 
Biorąc powyższe pod uwagę Sąd uznał, że kluczowa w niniejszej sprawie okoliczność, a mianowicie fakt doręczenia Obwinionemu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia […] r. w sprawie o sygn. akt […], została udowodniona.
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny zważył, co następuje:
 
Zgodnie z art. 12 ust. 1 KERP radca prawny zobowiązany jest wykonywać czynności zawodowe sumiennie oraz z należytą starannością uwzględniającą profesjonalny charakter działania. Elementarnym przejawem staranności radcy prawnego jest dochowanie terminów ustawowych i sądowych. Zgodnie z art. 177 § 4 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi jeżeli pełnomocnik wyznaczony na podstawie art. 253 § 2 tej ustawy nie stwierdza podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej, składa w sądzie, w terminie do wniesienia skargi kasacyjnej, sporządzoną przez siebie opinię w tym przedmiocie wraz z odpisem dla strony, dla której został ustanowiony. Termin na wniesienie skargi kasacyjnej wynosi, zgodnie z § 1 cytowanego przepisu, 30 dni od dnia doręczenia stronia odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. W sprawach, w których uzasadnienia nie sporządza się z urzędu, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Obwiniony nie złożył wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, co w konsekwencji skutkowało niezłożeniem też skargi kasacyjnej albo sporządzeniem opinii o braku podstaw do wniesienia tej skargi. Zachowanie to stanowi rażące naruszenie obowiązków procesowych, do których wykonania radca prawny został ustanowiony.
 
Z powyższych względów proponowana przez Obwinionego kara upomnienia byłaby w sposób oczywisty zbyt łagodna. Jednocześnie wymierzając karę nagany Sąd wziął pod uwagę wskazane przez Obwinionego w piśmie z dnia […] r. okoliczności w postaci wieloletniego nienagannego wykonywania zawodu oraz zawieszenia wykonywania działalności i nieuzyskiwania dochodu z prowadzonej kancelarii.
 
W sprawie kosztów postępowania Sąd orzekł na podstawie art. 706 ust. 1 i 2 ustawy o radcach prawnych, zgodnie z którymi zryczałtowane koszty postępowania ponosi obwiniony jeżeli został skazany. Sąd uznał, że ustalenie kosztów w niniejszej sprawie w kwocie 1000 zł jest adekwatne do nakładu pracy organów dyscyplinarnych.
 
JR
 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy