Międzynarodowa konferencja o nowoczesnym samorządzie prawniczym za nami
opublikowano: 2019-06-19 przez: Pusiewicz Weronika
W dniach 13-14 czerwca br. w Warszawie odbyła się II edycja międzynarodowej konferencji poświęconej funkcjonowaniu samorządów prawniczych. Ten cykl konferencji został zainicjowany i jest organizowany przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie. Forum przyciągnęło prawników z 15 państw. W trakcie spotkania członkowie Izb z trzech kontynentów dzielili się swoją wiedzą i skutecznymi praktykami dotyczącymi funkcjonowania prawniczych samorządów oraz zacieśniali samorządowe relacje.
Konferencja była poświęcona najlepszym praktykom samorządów z różnych stron świata – ich mocnym stronom, wyzwaniom oraz potencjałowi nawiązywanej współpracy na arenie międzynarodowej. Dziekan Rady, Włodzimierz Chróścik oraz Wicedziekan Rady, prof. Monika Całkiewicz otwierając konferencję przywitali gości i wyrazili nadzieję, że forum, podobnie jak jego poprzednia edycja, będzie merytoryczną inspiracją dla wszystkich uczestników oraz sposobem na doskonalenie różnych obszarów funkcjonowania samorządów prawniczych.
Nasza idea Modern Bar Association Conference sprawdziła się za pierwszym razem, a duże zainteresowanie tegoroczną edycją potwierdza ten fakt – podsumowuje Włodzimierz Chróścik – Nie kryjemy też satysfakcji z rosnącego prestiżu MBAC – w tym roku gościliśmy prawników z 15 różnych krajów, w tym wielu Dziekanów – podkreśla rangę wydarzenia Dziekan.
Zaproszeni paneliści z krajów takich jak Chile, Turcja, Rosja, Niemcy czy Wielka Brytania, w ciągu dwóch dni wygłosili 10 prezentacji i referatów, które przedstawiały działania samorządu na różnych polach.
Referat na temat funkcjonowania izby warszawskiej wygłosiła radca prawny i członek Rady OIRP Magdalena Bartosiewicz. Moderatorami paneli byli Anna Adamczak i dr Katarzyna Barańska z Komisji Zagranicznej OIRP w Warszawie, dr Mariusz Maciejewski Członek Rady OIRP w Warszawie oraz Piotr Wieczorkiewicz, Przewodniczący Komisji Zagranicznej OIRP w Warszawie.
To bardzo dobrze, że samorządy widzą potrzebę organizacji takich wydarzeń jak Modern Bar Association Conferrence. Dzięki nim możemy zapoznać się z ciekawymi, często zupełnie obcymi dla nas sytuacjami, z jakimi muszą się mierzyć Izby– komentuje Peter Hanenberg, Dziekan Izby Adwokackiej w Rotterdamie – Przykład tego jak władza państwowa w niektórych krajach „bierze pod lupę” pracę prawników, starając się przy tym przejąć nad nią kontrolę, to z mojej perspektywy potężna lekcja tego, w jak trudnej sytuacji może się znaleźć samorząd prawniczy – komentuje Hanenberg i dodaje – tym bardziej cieszę się, że miałem okazję uczestniczyć w tym forum.
MBAC to inicjatywa niezwykle ważna i potrzebna – komentuje Piotr Wieczorkiewicz – zebranie reprezentantów izb adwokackich i radcowskich z różnych stron świata na profesjonalnej konferencji dotyczącej działalności samorządu, to nie tylko budowanie zawodowych relacji na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim szansa dla każdego prawniczego samorządu, który chce się rozwijać jako skuteczna i niezależna formacja.
Konferencja była poprzedzona uroczystym zawarciem umów między Izbą warszawską a Izbami adwokackimi w tureckiej Ankarze i rumuńskim Cluj . Pierwszy dzień spotkania zakończył się oficjalną kolacją dla uczestników MBA, natomiast drugiego dnia, wszyscy goście OIRP w Warszawie mieli okazje uczcić nadchodzący Dzień Radcy Prawnego na dorocznym Balu organizowanym przez stołeczny samorząd.