Legal Tech na aplikacji radcowskiej
opublikowano: 2019-01-04 przez: Mika Ewelina
9 stycznia br. rozpoczną naukę aplikanci II roku aplikacji radcowskiej, 10 stycznia – III roku, a 11 stycznia – I roku. Prawie wszystkich czekają niespodzianki. W programie dla II rocznika znajduje się nowy przedmiot pod nazwą „Prowadzenie kancelarii, formy wykonywania zawodu i nowe technologie w działalności radcy prawnego”.
– Nowoczesne rozwiązania technologiczne wkroczyły w każdy obszar życia. Również prawników. Ci, którzy przygotowują się do pracy jako radcowie prawni muszą wiedzieć, że bez stosowania najnowszych rozwiązań ułatwiających świadczenie usług prawnych, pracę z przepisami, dedykowanych klientom, prawnikom, kancelariom i departamentom prawnym będzie im dużo trudniej odnaleźć się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług prawnych – uzasadnia wprowadzenie nowych zajęć Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie, który będzie również wykładowcą w tym obszarze. Chodzi o budowanie potrzeby stosowania aplikacji, programów i algorytmów, które wyeliminują zadania powtarzalne, czasochłonne i niekoniecznie związane ze ścisłymi obowiązkami radcy prawnego. Celem jest też kształtowanie świadomości, że technologia jest przyjacielem prawnika. Dzięki niej łatwiej można pozyskać klientów i utrzymywać z nimi kontakt, gromadzić i aktualizować niezbędną wiedzę o prawie i orzecznictwie, zarządzać kancelarią prawną lub działem prawnym w przedsiębiorstwie.
„Komunikacja. Budowanie marki i wizerunku w wykonywaniu zawodu radcy prawnego. PR w zawodzie radcy prawnego”, „Sztuka prezentacji i przekonywania: metody i techniki argumentacyjne. Chwyty retoryczne i erystyczne w wypowiedziach ustnych i pisemnych”, „Etykieta wykonywania zawodu: normy poprawnościowe w aspekcie językowym i pozawerbalnym (savoir vivre i dress code radcy prawnego)” to tytuły zupełnie nowych zajęć dla aplikantów I roku aplikacji radcowskiej. Ich miejsce w programie to efekt zmian przyjętych 9 czerwca 2018 r. przez Krajową Radę Radców Prawnych w Regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej. Nowy program aplikacji wprowadza zajęcia z tzw. umiejętności miękkich w szerszym wymiarze niż dotychczas. Zaplanowano więcej szkoleń o charakterze praktycznym (ćwiczeniowo-warsztatowym) na każdym roku szkoleniowym, a także zmodyfikowano zasady sprawowania patronatu. Więcej na ten temat pisaliśmy: https://www.oirpwarszawa.pl/zmiany-w-aplikacji-radcowskiej/