Konkurs KRRP – raport z realizacji projektu w Barcelonie
opublikowano: 2014-12-12 przez: Mika Ewelina
W ramach tegoż projektu w dniach 1–5 grudnia br. odbyła się wizyta studyjna połączona z działalnością pro bono, reprezentanta Izby warszawskiej mec. Radosława Radosławskiego w Barcelonie na zaproszenie ICAB – Ilustre Colegio de Abogados de Barcelona.
Istotnym elementem nagrodzonego projektu, jak i samej wizyty było poznanie zasad i mechanizmów funkcjonowania samorządu zagranicznego – w tym przypadku adwokatury katalońskiej, ze szczególnym uwzględnieniem takich aspektów jej działalności, jak ustalanie wysokości honorariów, prowadzenie szkoleń dla członków Izby i sądownictwo dyscyplinarne.
Jednak motywem przewodnim była zdecydowanie pomoc prawna dla osób, które nie są w stanie pokryć jej kosztów z własnych zasobów. System kataloński (a szerzej rzecz ujmując – hiszpański) jest w tym zakresie dalece odległy od znanych nam rozwiązań. Państwo powierzyło wykonywanie zadań związanych z administracyjną obsługa systemu samorządowi adwokackiemu, który posiada uprawnienia do weryfikowania oświadczeń o stanie majątkowym obywatela szukającego bezpłatnej pomocy prawnej. Progi majątkowe uprawniające do skorzystania z takiej pomocy określa ustawa. Pod względem organizacyjnym system jest chwalony zarówno przez adwokatów, jak i przez klientów – zapisy na porady prawne prowadzone są przez Internet, przy wykorzystaniu specjalnych formularzy, a wnioskujący otrzymuje informacje o dacie i godzinie pierwszego spotkania konsultacyjnego (czas oczekiwania wynosi przeciętnie 3 tygodnie). W sprawach niecierpiących zwłoki, można udać się bezpośrednio do tzw. Torn d’Ofici, w którym zatrudnionych jest szereg adwokatów udzielających porad prawnych. Powiedzieć, że codziennie od rana kłębią się tam kolejki nie będzie przesadą – liczba oczekujących stale wynosi kilkadziesiąt osób, a codziennie udziela się tam ok. 150 darmowych porad (darmowych oczywiście dla klienta – za wszystko płaci rząd – w tym przypadku kataloński, i to płaci bez opóźnień, w comiesięcznych odstępach).
Darmowych porad udzielał także nasz samorządowy wysłannik, mec. Radosławski, w ramach akcji pomocy prawnej dla Polaków mieszkających w Katalonii zorganizowanej we współpracy z ICAB i polskim konsulatem generalnym. Tematem wiodącym były sprawy rodzinne (rozwody transgraniczne, opieka nad dziećmi, porwania rodzicielskie) i administracyjne (kwestie dot. uzyskania obywatelstwa hiszpańskiego). Z zakresu prawa hiszpańskiego porad udzielał mec. Bartłomiej Michałowski, prowadzący w Barcelonie kancelarię adwokacką „Bartlex”. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a przybyli na spotkanie Polacy zadawali szereg szczegółowych pytań. Obecność zarówno prawnika polskiego jak i hiszpańskiego pozwoliła na wyczerpujące i kompleksowe odniesienie się do problemów, które przedstawiali pytający, i wydaje się, że przyjęta formuła współdziałania doskonale wpisała się w istniejące potrzeby Polonii.
Współpraca z Izbą barcelońską dopiero się zaczyna, nasi katalońscy partnerzy wyrazili chęć podpisania stosownej umowy dwustronnej o współpracy, przewidującej m.in. program stażowy dla młodych prawników i współpracę w zakresie informacji o prawie.